7 mar

czas pracy w praktyce

Zatrudnianie pracowników wiąże się z dużą odpowiedzialnością za ich zdrowie oraz bezpieczeństwo. Nie bez kozery organa państwowe wdrożyły w życie akcję informacyjną, która skierowana jest nie tylko do pracodawców, ale przede wszystkich pracowników, którzy powinni być świadomi swoich prac. Najbardziej skomplikowanym aspektem prawa pracy jest rozliczanie czasu pracy pracownika. Jest to proces skomplikowany ponieważ niewiele osób, szczególnie w mniejszych firmach zdaje sobie sprawę, że pracownik nie jest narzędziem, które może funkcjonować dwadzieścia cztery godziny na dobę.


rozliczanie czasu pracy

Foto: pixabay.com

Zgodnie z Polskim prawem pracownik standardowo powinien…

Zgodnie z Polskim prawem pracownik standardowo powinien pracować osiem godzin na dobę lub więcej w przedłużonych dobowych ramach czasu pracy, które jednak powinny zawierać się w ramach jakimi są normy dobowe i tygodniowe czasy pracy. Pracownik zatrudniony na cały etat w podstawowym systemie czasu pracy może pracować osiem godzin na dobę i 40 godzin łącznie tygodniowo. Możliwe jest przepracowanie 48 godzin tygodniowo w momencie zaistnienia konkretnej przyczyny po stronie pracodawcy, które to godziny są zlecone pracownikowi jako praca w nadgodzinach.

rozliczanie czasu pracy

Foto: pixabay.com

Tutaj pojawia się oczywiście zagadnienie wynagrodzenia za nadgodziny oraz dodatku za pracę w nadgodzinach, a także ich prawidłowego zaliczenia po poszczególnej kategorii nadgodzin. Jako pracodawca musimy wiedzieć czy dobrze rozliczamy czas pracy pracownika i czy pracownik w danym dniu pracy przebywał w nadgodzinach 50% czy też owe nadgodziny weszły już w skalę 100%. Dlatego zanim zajmiemy się rozliczaniem czasu pracy polecamy lekturę prawa pracy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Indeksy GPW

Indeksy GPW - 50 ostatnich notowań
WIG - Warszawski Indeks Giełdowy
Indeks WIG - Wykres