7 wrz

Płyty z gumy w szkole i na boisku

Musiało minąć trochę czasu zanim w polskich szkołach zaczęło się robić bezpiecznie. Dotychczas boiska oraz place zabaw straszyły jedynie rdzą, odpadającą farbą oraz dziurami, które powodowały kontuzję oraz zniechęcały do brania udziału w lekcjach wf.Dziś mamy sytuację, w których lekcja wychowania…

Dziś mamy sytuację, w których lekcja wychowania fizycznego znów cieszy, ponieważ jakość sprzętu oraz nawierzchni jest wyśmienita. Zapewnił to bardzo prosty zabieg, który stosowany jest na świecie od lat. Mianowicie użyte zostały płyty gumowe, które zastąpiły beton. Nareszcie dzieci mogą bawić się bezpiecznie a młodzi sportowcy uprawiać swoje ulubione dyscypliny bez strachu o upadek i potłuczenia oraz obtarcia.

Gumowe płyty wykorzystywane są od lat w innych częściach europy a także na szkolnych siłowniach. Do zastosowania na otwartych boiskach musiały jednak sporo poczekać. Patrząc na ich konstrukcję nie widać niczego nadzwyczajnego. Odpowiednio gruba warstwa ułożona pod specjalnym podłożem ma amortyzować uderzenia oraz być odporna na stałe odkształcenia. Płyty gumowe nie mają tych problemów, co stare nawierzchnie betonowe.

Czynniki atmosferyczne takie jak woda oraz słońce nie niszczą ich i nie doprowadzają od odkształceń. Praktycznie żadne warunki pogodowe nie wpływają na gorsza eksploatację tego materiału. Ich żywotność jest długa a remont nawierzchni jest praktycznie nie potrzebny. W czasie zimy płyty z gumy są zabezpieczane przed śniegiem tak by w czasie wiosny można było znów je w pełni wykorzystać.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Indeksy GPW

Indeksy GPW - 50 ostatnich notowań
WIG - Warszawski Indeks Giełdowy
Indeks WIG - Wykres