24 cze

Podręczniki, a system edukacji

Obecnie edukacje na każdym etapie kończy się testem sprawdzającym widzę z ostatnich lat lub maturą na koniec szkoły średniej. Tak też wygląda program nauczania i podręczniki tworzone właśnie typowo pod egzamin. Rodzice słysząc czego uczy się dziecko w szkole protestują, że widza ta polega tylko na tym by uczeń mógł zdać egzamin nie rozwija jednak indywidualnych pasji i umiejętności praktycznych.Podręczniki, których do każdego przedmiotu jest…

Podręczniki, których do każdego przedmiotu jest dużo do wyboru zawierają aktualny program i materiał, który obecny będzie właśnie podczas prac zaliczeniowych i matury. Spis podręczników każda szkoła ustala samodzielnie. Dostęp tytułów w danej dziedzinie na książkowym rynku jest duży, a same podręczniki często nie wiele się od siebie różnią.

Tematy przerabiane na lekcjach ściśle bazują na książkach przedmiotowych. Często niestety uczniowie przepisują podręczniki. Sam nauczyciel idąc nie raz na łatwiznę przedstawia na lekcji treści prosto z podręcznika. Z jednej strony narzuca to odgórnie system edukacji, jednak brak inwencji sprawi, że przyzwyczaja się uczniów do gotowych rozwiązań wszystkich problemów. Wiedza jaką zawierają podręczniki zamyka się w pewnych ramach.

Nauczyciele z braku czasu, chęci lub też zaangażowania trzymają się owych ram nie idąc dalej i nie ujmując poruszanych tematów szerzej by dać młodym ludziom pobudki do samodzielnego myślenia. Przyczyn takiego stanu rzeczy należało by jednak doszukiwać się głębiej, bo placówki edukacyjne realizują tylko program z ministerstwa.

Autor informacje czerpał ze strony: akademianikona.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Indeksy GPW

Indeksy GPW - 50 ostatnich notowań
WIG - Warszawski Indeks Giełdowy
Indeks WIG - Wykres