28 mar

Zadania opiekuna medycznego

Zawód opiekuna medycznego jest nowym zawodem na rynku pracy, gdyż w naszym kraju pojawił się on dopiero w 2008 roku. Potrzeba tej nowej profesji głównie w opiece nad osobami starszymi i chorymi pojawiła się w związku ze zmianami społecznymi i ekonomicznymi oraz demograficznymi jakie zachodzą w Polsce. Pojawienie się zawodu opiekuna medycznego zostało podyktowane także zmianami w systemie kształcenia w zawodach medycznych.Opiekun medyczny powinien zdobyć odpowiednią wiedzę oraz…

Opiekun medyczny powinien zdobyć odpowiednią wiedzę oraz praktykę, która pozwoli mu w profesjonalny sposób sprawować opiekę nad osobą chorą, niepełnosprawną, czy niesamodzielną. Tai opiekun medyczny ma przede wszystkim zaspokoić potrzeby życiowe osoby chorej. Osoba, która chce pracować w tym zawodzie przede wszystkim musi wykazać się głęboką empatią, która jest niezwykle ważna w kontakcie z drugim człowiekiem, który jest ciężko doświadczony przez chorobę i los. Opiekun medyczny ponosi również odpowiedzialność za skutki swoich działań podczas opieki nad osobą chorą i niesamodzielną.

Galeria

http://szkolaprofesja.pl/policealna-szkola-medyczna/opiekun-medyczny/

Foto: pixabay.com

opiekun medyczny

Foto: pixabay.com

Do zadań takiego pracownika medycznego należy: planowanie i wykonywanie czynności higienicznych oraz pielęgnacyjnych uwzględnionych do stanu pacjenta, a także wykonywanie zabiegów przeciwzapalnych i kąpieli leczniczych na zalecenie lekarza lub pielęgniarki, stosowanie profilaktyki i pielęgnacji przeciwodlezynowej. Opiekun medyczny musi również współpracować z zespołem terapeutycznym oraz dostosować się do przepisów praw pacjenta. Musi również rzetelnie przekazywać informacje dotyczące zmiany stanu zdrowia pacjenta.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Indeksy GPW

Indeksy GPW - 50 ostatnich notowań
WIG - Warszawski Indeks Giełdowy
Indeks WIG - Wykres